2015 Results
UNDER 12 FIDDLE SOLO - NAAFC MUSSELBURGH TROPHY
1 Rhiann Matthews
2 Kirsty Grant
3 Daniel Staal
JUNIOR FIDDLE SOLO (MARCH, STRATHSPEY & REEL) – ASSOCIATION CUP & KIRSTY’S CEILIDH SHIELD
1 Sean Allan
2 Ellie McLaren
3 Magnus Westwell
JUNIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR) - DOUGIE WELSH MEMORIAL CUP
1 Magnus Westwell
2 Ellie McLaren
3 Anna Westwell
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW STRATHSPEY, MARCH, STRATHSPEY & REEL) - ST BOSWELLS CUP
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Shona MacFadyen
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR) - RON GONELLA CUP
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 equal Catherine Speight / Shona MacFadyen
OPEN FIDDLE GROUP - LESMAHAGOW QUAICH
1 Deeside Loons and Quines
2 Strings ‘N’ Things
OPEN FIDDLE CHAMPIONSHIP - BANCHORY STRATHSPEY & REEL SOCIETY TROPHY
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Hannah Renton
OPEN FIDDLE SOLO HORNPIPE & JIG – JOHN ELLIS TROPHY
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Jack Westwell
UNDER 10 TRADITIONAL ACCORDION SOLO – ISLESTEPS SHIELD
1 Clelland Shand
2 Fin Hope
UNDER 12 TRADITIONAL ACCORDION SOLO - PENTLAND CUP
1 Archie MacKechnie
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO - JIM JOHNSTONE CUP
1 Ewan Dowie
2 Kyle Rowan
3 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO – JAMES PATERSON MEMORIAL TROPHY
Most promising player – India Smith
SENIOR TRADITIONAL ACCORDION SOLO - CLINKSCALE CUP
1 Emma Dickson
2 Callum Cruickshank
3 Adin Graham
JUNIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC) - BILL BLACK CUP
1 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
2 Kyle Rowan
3 Ewan Dowie
SENIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC) - BILL POWRIE MEMORIAL CUP
1 Susan MacFadyen
2 Adin Graham
3 Adam Gibb
OPEN BUTTON KEY ACCORDION SOLO - WINDYGATES TROPHY
1 John Weaks
OPEN ACCORDION CHAMPIONSHIP - TODHILLS TROPHY
1 Ryan Corbett
2 Emma Dickson
JUNIOR DUET (TRADITIONAL) - ANGUS HOWIE CUPS
1 Rhiann Matthews & Ellie McLaren
2 India Smith & Kyle Rowan
TRIOS - JIMMY BLUE TROPHY & RUNNERS-UP ERIC GOODFELLOW MEMORIAL SHIELD
1 Adin Graham
2 Susan MacFadyen
3 Kyle Rowan
TRIOS – DAVID FLOCKHART SHIELD (TRIO WITH BEST PIANO PLAYER)
Susan MacFadyen
BANDS - IAIN MACPHAIL CUP/RUNNERS-UP JOHN FAIRBAIRN MEMORIAL TROPHY
1 Susan MacFadyen
2 John Burns
3 Callum Cruickshank
BANDS - RHYTHM SECTION WINNER - ARTHUR EASSON TROPHY
1 Adin Graham
BANDS - JUNIOR WINNER – DUNCAN CAMPBELL OF OBAN MEMORIAL TROPHY
No entries
OWN COMPOSITION - WILLIE WILSON CUP
1 Nicol McLaren
2 Maggie Adamson
3 Emma Dickson
RSCDS OPEN DANCE - RSCDS TROPHY
1 Catherine Speight
ACCORDION SHOW BAND - PROVOST’S CUP
No entries
UNDER 12 CLASSICAL SOLO - KELSO CUP
1 Archie Mackechnie
UNDER 16 CLASSICAL SOLO - DUNDEE SHIELD
1 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
2 Kyle Rowan
OPEN CLASSICAL SOLO – JIMMY CLINKSCALE SHIELD
1 Emma Dickson
2 Ryan Corbett
UNDER 13 CLASSICAL DUET - BEITH & DISTRICT CLUB CUPS
No entries
UNDER 16 CLASSICAL DUET – ALEX MACARTHUR CUPS
1 India Smith and Kyle Rowan
OPEN CLASSICAL DUET - DUNFERMLINE CUP
No entries
UNDER 12 CLASSICAL POLKA SOLO - NEWTONGRANGE SHIELD
No entries
UNDER 16 CLASSICAL POLKA SOLO – ABERDEEN CUP
1 Ewan Dowie
2 Cameron McLaren
3 Cameron Duncan
OPEN CLASSICAL POLKA SOLO - TIGH NA GORM CUP
1 Adam Gibb
UNDER 12 CLASSICAL MUSETTE SOLO - JOHN LAIDLAW MEMORIALTROPHY
No entries
UNDER 16 CLASSICAL MUSETTE SOLO – GEORGE & MARGARET SMITH SHIELD
1 Ewan Dowie
2 Alexander Girling
3 India Smith
OPEN CLASSICAL MUSETTE SOLO - CHRISTINE HUNTER MEMORIAL TROPHY
1 Emma Dickson
2 Adam Gibb
OVERALL SENIOR ACCORDION CHAMPION - BOBBY MacLEOD TROPHY
Emma Dickson
OVERALL SENIOR FIDDLE CHAMPION - NAAFC ANGUS FITCHET TROPHY
Maggie Adamson
OVERALL JUNIOR FIDDLE CHAMPION - JUDITH LINTON TROPHY
Magnus Westwell
OVERALL JUNIOR ACCORDION CHAMPION - ALEX LITTLE MEMORIAL TROPHY
Kyle Rowan
YOUNGEST GIRL COMPETITOR - JOHN MacQUEEN MEDAL
Kirsty Grant
YOUNGEST BOY COMPETITOR - JOHN MacQUEEN MEDAL
Fin Hope
1 Rhiann Matthews
2 Kirsty Grant
3 Daniel Staal
JUNIOR FIDDLE SOLO (MARCH, STRATHSPEY & REEL) – ASSOCIATION CUP & KIRSTY’S CEILIDH SHIELD
1 Sean Allan
2 Ellie McLaren
3 Magnus Westwell
JUNIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR) - DOUGIE WELSH MEMORIAL CUP
1 Magnus Westwell
2 Ellie McLaren
3 Anna Westwell
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW STRATHSPEY, MARCH, STRATHSPEY & REEL) - ST BOSWELLS CUP
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Shona MacFadyen
SENIOR FIDDLE SOLO (SLOW AIR) - RON GONELLA CUP
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 equal Catherine Speight / Shona MacFadyen
OPEN FIDDLE GROUP - LESMAHAGOW QUAICH
1 Deeside Loons and Quines
2 Strings ‘N’ Things
OPEN FIDDLE CHAMPIONSHIP - BANCHORY STRATHSPEY & REEL SOCIETY TROPHY
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Hannah Renton
OPEN FIDDLE SOLO HORNPIPE & JIG – JOHN ELLIS TROPHY
1 Maggie Adamson
2 Lesley Thompson
3 Jack Westwell
UNDER 10 TRADITIONAL ACCORDION SOLO – ISLESTEPS SHIELD
1 Clelland Shand
2 Fin Hope
UNDER 12 TRADITIONAL ACCORDION SOLO - PENTLAND CUP
1 Archie MacKechnie
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO - JIM JOHNSTONE CUP
1 Ewan Dowie
2 Kyle Rowan
3 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
12 & UNDER 16 TRADITIONAL ACCORDION SOLO – JAMES PATERSON MEMORIAL TROPHY
Most promising player – India Smith
SENIOR TRADITIONAL ACCORDION SOLO - CLINKSCALE CUP
1 Emma Dickson
2 Callum Cruickshank
3 Adin Graham
JUNIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC) - BILL BLACK CUP
1 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
2 Kyle Rowan
3 Ewan Dowie
SENIOR ACCORDION SOLO (PIPE MUSIC) - BILL POWRIE MEMORIAL CUP
1 Susan MacFadyen
2 Adin Graham
3 Adam Gibb
OPEN BUTTON KEY ACCORDION SOLO - WINDYGATES TROPHY
1 John Weaks
OPEN ACCORDION CHAMPIONSHIP - TODHILLS TROPHY
1 Ryan Corbett
2 Emma Dickson
JUNIOR DUET (TRADITIONAL) - ANGUS HOWIE CUPS
1 Rhiann Matthews & Ellie McLaren
2 India Smith & Kyle Rowan
TRIOS - JIMMY BLUE TROPHY & RUNNERS-UP ERIC GOODFELLOW MEMORIAL SHIELD
1 Adin Graham
2 Susan MacFadyen
3 Kyle Rowan
TRIOS – DAVID FLOCKHART SHIELD (TRIO WITH BEST PIANO PLAYER)
Susan MacFadyen
BANDS - IAIN MACPHAIL CUP/RUNNERS-UP JOHN FAIRBAIRN MEMORIAL TROPHY
1 Susan MacFadyen
2 John Burns
3 Callum Cruickshank
BANDS - RHYTHM SECTION WINNER - ARTHUR EASSON TROPHY
1 Adin Graham
BANDS - JUNIOR WINNER – DUNCAN CAMPBELL OF OBAN MEMORIAL TROPHY
No entries
OWN COMPOSITION - WILLIE WILSON CUP
1 Nicol McLaren
2 Maggie Adamson
3 Emma Dickson
RSCDS OPEN DANCE - RSCDS TROPHY
1 Catherine Speight
ACCORDION SHOW BAND - PROVOST’S CUP
No entries
UNDER 12 CLASSICAL SOLO - KELSO CUP
1 Archie Mackechnie
UNDER 16 CLASSICAL SOLO - DUNDEE SHIELD
1 Ciorstaidh – Sarah Chaimbeul
2 Kyle Rowan
OPEN CLASSICAL SOLO – JIMMY CLINKSCALE SHIELD
1 Emma Dickson
2 Ryan Corbett
UNDER 13 CLASSICAL DUET - BEITH & DISTRICT CLUB CUPS
No entries
UNDER 16 CLASSICAL DUET – ALEX MACARTHUR CUPS
1 India Smith and Kyle Rowan
OPEN CLASSICAL DUET - DUNFERMLINE CUP
No entries
UNDER 12 CLASSICAL POLKA SOLO - NEWTONGRANGE SHIELD
No entries
UNDER 16 CLASSICAL POLKA SOLO – ABERDEEN CUP
1 Ewan Dowie
2 Cameron McLaren
3 Cameron Duncan
OPEN CLASSICAL POLKA SOLO - TIGH NA GORM CUP
1 Adam Gibb
UNDER 12 CLASSICAL MUSETTE SOLO - JOHN LAIDLAW MEMORIALTROPHY
No entries
UNDER 16 CLASSICAL MUSETTE SOLO – GEORGE & MARGARET SMITH SHIELD
1 Ewan Dowie
2 Alexander Girling
3 India Smith
OPEN CLASSICAL MUSETTE SOLO - CHRISTINE HUNTER MEMORIAL TROPHY
1 Emma Dickson
2 Adam Gibb
OVERALL SENIOR ACCORDION CHAMPION - BOBBY MacLEOD TROPHY
Emma Dickson
OVERALL SENIOR FIDDLE CHAMPION - NAAFC ANGUS FITCHET TROPHY
Maggie Adamson
OVERALL JUNIOR FIDDLE CHAMPION - JUDITH LINTON TROPHY
Magnus Westwell
OVERALL JUNIOR ACCORDION CHAMPION - ALEX LITTLE MEMORIAL TROPHY
Kyle Rowan
YOUNGEST GIRL COMPETITOR - JOHN MacQUEEN MEDAL
Kirsty Grant
YOUNGEST BOY COMPETITOR - JOHN MacQUEEN MEDAL
Fin Hope